Quantcast
Channel: : tmb :
Viewing all 164 articles
Browse latest View live

Тартанография

$
0
0
Стремежът да регистрирам и класифицирам всевъзможни форми на графична комуникация неизбежно ме води към шотландския тартан.

Тартанът е плат, изтъкан от пресичащи се под прав ъгъл вълнени нишки. Първото му документирано споменаване във връзка с Шотландия е от 16. век, но дълго време няма никакво отношение към клановетеи носенето му е по-скоро въпрос на личен вкус. За това, че все пак тартанът достига статус на национален символ още тогава, говори забранатаму, както и на килтовете, след якобитските бунтове през 1746 г. Няколко години преди това е регистриран и първият стандартизиран тартан - този на Блек Уоч, шотландски полк в британската армия (картиниките са в края на постинга, сега само четем). Възходът на карето е свързано с шотландския романтизъм от началото на 19. век, ендорсването му от принц Албърт и появата на изкуствените багрила, с които десените стават по-контрастни. Парадоксално, ключова роля за (въз)раждането на тартана изиграва един фалшификат. Вестиариум Скотикуме уж древен каталог с уж официалните тартани на куп кланове, всъщност съставен от Джон и Чарлс Алън, наричащи се братя Собиески Стюарт. Издаден е през 1842 г., след като няколко години преди това двамата не успяват да убедят сър Уолтър Скот, може би най-важният шотландски обществен деец на епохата, в автентичността му. Паралелно с тартаните романтизмът ражда и клановитеемблеми, които се различават от гербовете - едноцветни са и се състоят от знак, венец, мото и коронка. Преди това членовете на даден клан са се маркирали с клонка на баретата.

Всеки тартан може да се опише с комбинация от букви и цифри (знам, че тук вече те спечелих). DB44K4DB4K4DB4K32G32K4G32K32DB32K4DB4 е например гореспоменатият Блек Уоч. Традиционните цветове са 8: B - синьо, G - зелено, W - бяло, K - черно, Y - жълто, N - сиво, R - червено и T - кафяво, като с D и L се индикира дали става дума за по-тъмен или по-светъл нюанс, а цифрите са броя на нишките. Възможно е да се използват и по-модерни цветове, които се означават с до 3 букви и се описват допълнително. В момента има над 7000 официални тартана, като за това се грижат две сравнително млади организации - Шотландската тартанова служба, обединяваща предимно производители и търговци и поддържаща международен регистър, и държавната Шотландски регистър на тартаните, която поема през 2008 г. тази функция от Лорд Лайън. Освен традиоционните кланови и военни, могат да се регистрират лични, модни и корпоративни, както доста често и регионални - всички канадски провинции и някои американски щати си имат официални тартани.

Кралският Балморал





Нюфаундленд и Лабрадор

Клан Уолъс, мотивът се използва върху тиксотона 3М

Ню Мексико


Уганда (но не е носен от Иди Амин)

Е, в случай, че ти е дошло вдъхновението, можеш лесно да създадешсобствен тартани да го регистрираш.

Добро утро

$
0
0
Обичаме да казваме, че закуската е най-важното ядене за деня, но рядко й обръщаме повече внимание от бърз кроасан на път за работа или купчината палачинки уикенда. А е хубаво е да се закусва хубаво.

Банички с извара и стафиди, кафе с мляко

Хлебен пудинг с червени боровинки, еспресо

Карбонара: бъркани яйца със сметана и мащерка, бразеола, пармезан

Куин-аман, малини, чай с тулси

Ньоки със зеленчуци, прошуто, хойблуменкезе

Мини крок-мосю, сок от ябълка

Знамена на рекламата 5

$
0
0
Повече дизайн, но не по-малко реклама в поредното издание на оказалата се безкрайна рубрика. Порови в архива за останалите, събери всички стикери и ги прати с есемес на кратък номер.

Нелоша, при все и не особено оригинална идея, но получава бонус за френските бежанци във Великобритания.

И въобще тия кого лъжатс тва френско име?

Товапък го правят за не знам си кой път вече. Бонусът е за френската кока.

Светът е трудно за разбиране място. Меркадо открива БРИКС. След 10 години. Иначе си струва да разгледаш големите изображения за детайли.

Търся си доброволец, който да сканира всички тези кодове.

Награда за цялостен принос за румънците от вафли Ром (преди години сложиха американското знаме на опаковката), които този път бранят столицата си Будапеща от объркване.

Пич, къде ми е колата?

Тези визиине са от реклама, но пък спокойно вършат тази работа. Одобрявам.

Опа, някой май не е мислил преди да отпечатва.

Ето ти иощемногос американскотознаме.

Парле ву япониш, малака?

Част от един любопитен, нищо че отново е румънски, проект, който можеше да видиш по време на София Дизайн Уийк тази година в Канаал.

И накрая малко да си поиграеш.

Как българин (не) изобрети електронния часовник

$
0
0
България е малка страна със скромна нова история. За да се помпа националното самочувствие се налага да бъркаме в славното минало, да преувеличаваме не особено значими постижения, да си присвояваме чужди или просто да послъгваме (а после да се сърдим, че никой не е чувал за тях).

Петър Петрове предприемчив и успешен български емигрант и чудесен пример за подражание. Роден е в Брестовица през 1919 г., още преди края на Втората Световна заживява в Германия, по-късно се установява в САЩ, където работи за НАСА и създава няколко собствени технологични компании.

Но дали е изобретил електронния часовник?

В края на 60-те години 2 компании - Хамилтън Уоч Къмпани, производител с близо 80-годишна история в часовникарството, и Електро Дейта, малка технологична фирма, основана от Джордж Тийс, започват независимо разработки на електронни часовници. Любопитното е, че проектът на Хамилтън Уоч е вдъхновен от настолен часовник с газоразредни броячи (потърси из нета за nixie tube, изглеждат страхотно), който компанията създава за научнофантастичния филм 2001: Космическа одисея. През декември 1969 г. двете компании обединяват усилия в проект Пулсари година по-късно вече имат работещ, макар и нестабилно, прототип със светодиоден дисплей, достъчно малък за ръчен часовник.

Как в историята се оказва Питър Петроф? През 1971 г. Електро Дейта придобива неговата фирма Кеър Електроникс, произвеждаща медицинско оборудване, и Питър е назначен за изпълнителен директор на обединената компания. Според сина му Ралф Петроф, с когото се свързах за повече информация, причината е опитът на баща му в НАСА. Заема поста до март следващата година, месец преди на пазара да се появи Пулсар П1, а причините за напусканетому са най-вече във финансовото затъванена компанията.

Времеви модул с дисплей, състоящ се от 27 червени светодиода за всяка цифра, с изключение на само 7 за първата, кварцов кристал и 4.5 волтова никел-кадмиева батерия, опаковани в корпус от 18-каратово злато. Всичко това за 2100 долара, сума достатъчна да си купиш кола среден клас по онова време. Консумацията на енергия от дисплея е толкова голяма, че за да се избегне изтощаването на батерията той стои изключен и пали за 1.25 секунди само при натискане на бутона. Въпреки това моделътима огромен пазарен успех, а инвестицията в крайна сметка си струва - запазени Пулсари от първата серия в наши дни се предлагат за около 20 хиляди долара.

Легендатаза изобретяването на електронния часовинк от Петроф тръгва от некролога, публикуван от семейството му в Ню Йорк Таймс през 2003 г. и стига до номинация в кампанията на БНТБългарските събития на ХХ век. Не, Питър не е "изобретателят на електронния часовник". Жалко е, че вместо да се отдеде дължимото на нововъденията в сферата на цифровите броячи и сърдечната апаратура, разработени от него, се разпространява подобна глупост. И не, за тези 10 години нито един журналист не е направил опит да се свърже с роднини и колеги на Питър за да потвърди информацията.

Великата комедия

$
0
0
Смърт… Заспиваш… И толкова… И в тоя сън изчезват душевният ти гнет и всички болки, измъчващи плътта ни. Такъв завършек - от бога да го просиш! Смърт… Заспиваш… Заспиваш… И сънуваш може би? Ха, тук е спънката! Защото туй - какви ли сънища ще ни споходят в тоз смъртен сън, когато се измъкнем от бренната обвивка - то ни спира, таз мисъл прави земните ни мъки тъй дълголетни. Кой търпял би инак безчетните камшици на века ни: неправдите на наглия потисник, високомерието на рода, сълзите на отритнатата обич, бавежа на закона, произвола на тлъстия чиновник, злия присмех, със който недостойният заплаща на тихата заслуга - всичко туй, когато едно бодване тук вляво очиства сметките ни? Кой би пъшкал под бремето на отмилял живот, ако не беше този страх пред него зад гроба, в неоткритата страна, отдето никой пътник се не връща? Той смазва волята ни и ни кара да се мирим с познатите беди, наместо да летим към непознати. Тъй размисълът прави ни пъзливци и руменият цвят на мъжеството посърва под отровното белило на многото мъдруване. И ето, мечти високи, почини с размах отбиват се встрани и губят право да се зоват "дела"!

Хамлет, превод: Валери Петров

Нотгелд

$
0
0
В края на Първата Световна война немците викат неволята и се ражда нотгелд, буквално пари за зор, иронично логично, след като благодарение на хиперинфлацията в онези времена, новите емисии на райхсмаркатамоментално достигат стойността на теглото си в тоалетна хартия. Нотгелд се издава от общини, градски спестовни каси и фирми, т.е. не представлява официално платежно средство, като някои отпечатани серии изобщо не влизат в обращение, а някои са пускани само за да задоволят интереса на колекционерите. Става дума за хиляди банкноти в най-разнообразни стилове - фолклорни мотиви, оформени като класически банкноти, като пощенски марки, с наивистични илюстрации или карикатури и истински типографски чудеса, повечето от Германия и Австрия, но и от Полша, Русия, Франция, Унгария. Следва съвсем малка и непредставителна селекция от нотгелд.

Още тук: 1, 2, 3, 4, 5, 6и 7.

Разни 106

$
0
0
На най-интересната династия в Европа - Хабсбургите е посветен може би най-добре направеният исторически сайтза момента. Приятно изгубване в него, ако се интересуваш де (а що няма да се интересуваш от Хабсбургите, аз лично не мога да си представя).

Малките мъдрости в рисунките на Лий.

За синестезията обичаме да си говорим в блога (по-точно аз, ти да четеш) от доста време. Както и за метрото. Е, Джеймс Уонъртън усеща вкуса на всяка станция в Лондонското - Кингс Крос е бадемов кейк, Тотнъм Корт Роуд е яйце и препечена наденичка, а Бонд Стрийт - сдъвкана коса...

И понеже въпросното празнува 150-тата си годишнина тия дни, ти подарявам още няколко прелюбопитни линка: кадри от строежа му, съпоставени със същите локации днес, ежедневни снимки от преди 40 години, както и задължителната вече версия на схематана Хари Бек, този път посветена на набора ФА - не с пички, а с футболисти, разбира се. Видя ли как плавно стигнахме до футболния раздел в това издания на Разни, браво на мен.

От Палестина идва този невероятно симпатичен проект - минималистични варианти на емблемитена водещите футболни клубове от Англия, Испания, Франция, Германия, Аржентина, Бразилия (изкуших се картинката да е на Палмейрас, но не), Турция, Египет, Русия, Португалия, Шотландия. Да, това е Барса, но виж и останалите. Май само Хановер могат да са леко маккейла мароуни.

А уж досадното изброяване горе е само подготовка за любителите на статистиката (с тая фраза пускам, пускам си ви в БНТ), защото тук има доста интересни данни (вярно, за по-миналия сезон) - от средната голова разлика на Ференцварош до процента от населението, което посещава мачовете в Бундеслигата.

Комикс и попкултурни герои оживяват върху реверситена монети.

Виж, чувал съм за Сарториалист, ама не е моето нещо. Татуриалистътобаче го бие по всички показатели. Или поне по един.

Това е гениално!

100 неща, които трябва да знаеш за клитора. Така казват, не ме гледай все едно...

Да бе, що да не пуснем на пазара пури и цигари Кока-Кола, звучи логично. Не? Ама да. И въобще, навремето рекламата е била много, ама много по-безскрупулна.

Планирай лятната ваканция отрано с Игри на тронове турс!

Математиката два обяснение на много неща. Или пък те обърква още повече.

Продължаваме минималистичната тема с едно елегантно предложениеза графична идентичност на Унгария, изведено от националния герб (плюс едно за Будапеща). Ами така се прави!

С това даваме начало на виртуално околосветско пътешествие: Тръгваме с тест, колко германец си (всъщност реклама за книга на един англичанин, който даже не говори немски, ама 'айде). А истинският германец не може да не знае историята на слоницата Туфи, която (и оцелява) от вуперталския швебебан. Отскачаме до северно Колорадо, където си търси име за нов щат. Отскачаме до Япония с може би най-добрия местен сайт (но на английски) за готварски рецептии попреглеждаме шунга - средновековна форма на графично изкуство... абе, дядото на порното. Връщаме се в Англия от същото онова време, за да чуем автентичния език на Шекспир. В предпоследното изречение от този абзац среща си дават 22 думи, които англоговорящите може би не знаят как да произнесат, и още 11, които са толкова уникални, че нямат превод. А последното е просто преход към следващата картинка, с която заключваме темата:

Те са последните диви племена, представители на уникални култури, които скоро ще бъдат погълнати от съвременната цивилизация. Джими Нелсън обикаля света от Сибир до Вануату и от Намибия до Непал, за да документира живота им, преди да изчезнат.

Какво ще кажеш за цял сет графити буквички... така де, ред да има, не може на всеки таг да си с различно А (например)!

Националния конгрес на американските индианци заклеймява използването на "индиански" именаи талисмани от професионални спортни отбори като расистко в нарочен доклад. А в пъти повече ми харесва заядливия им подход от преди десетина години. Бай дъ уей, очаквай в близките месец-два по-подробен постинг за една стара и поучителна история за расизъм в спорта.

Картинкатагоре е на Рамен, единствено и само заради страстта му към фаровете, корабите и морето. А ти прегледай и наш'то си - ПетяКонстантинова.

Бира! Документално видеоза създателя на ливърпулската крафт пивоварна, може би малко по-малко вдъхноваващо, отколкото можеше да е с цвят. Прегледай всички видове бира, за колко знаеш, колко от тях си опитвал? И виж в какво се превръщат някои от тях - сладолед. A, както знаеш (поне аз съм писал тук), във филмите и сериалите често си измислят марки за използваните продукти - на този плакатще откриеш измислените бири.

Знаеш ли си правата като клиент на авиокомпания? Букмаркни това и дано не ти се налага да го ползваш.

Въпреки че лееко напомня за замъка на лорд Фаркуад, новата сградана Архива на Северен Рейн - Вестфалия може да се превърне в единствената струваща си забележителност на Дуисбург.

Всяка държава, ще, не ще, е световен лидер в нещо - понякога добро, понякога лошо, понякога уотдафък. Дай зуум на тази картаи виж в какво водим ние.

Динамика на топ 20 на най-големите градове в САЩ от 1790 г. до днес. На бас, че някой от гигантите на 19. век не си ги чувал. А може и някоя нова звезда.

Опаа, логото ни прилича на долни гащи, опаа, крилато яйце от Фукушима, к'во прайм?

Американските ученици не искат истинска храна, а пинк слайм... и си го получават. Малко се пие в тая държава.

Артефакти на скръбта - викториански бижута, посветени на починали близки.

Оказва се, че жертва на бюджетните съкращения в САЩ е паднала и страничкатана НАСА, в която ежедневно беше публикувана по една гигапикселова сателитна снимка на Земята. Добре, че в Европа пари продължават да се харчат и за това човекоугодно дело. И още един изумителен проект - не сателитна снимка, а безумно подробна карта с всяка, ама всяка сграда в Холандия, цветово кодиранаспоред периода, в който е построена. А ти не знаеш къде ти е мазата.

Малките братчета на бристълскияпаунд и внучета на нотгелда - регионалнитевалути в някои немски градове: урщромталер, щернталер, хавелблюте. (от)

История заедна малко нетипична за Реддит общност - момичета с 18+ селфита.

И за десерт (ако си нямал нет последните 2 седмици) - продукт на ИКЕА или дет метълбанда? Аз изкарах 17 от 20, на бас, че не можеш да ме биеш.

Футбология | екипи

$
0
0
От какво има нужда всяка една фентъзи лига? От екипи, разбира се. Първенството на Обединена България не прави изключение - гледай и се май! (И кликай на картинките за по-голям размер)

Червените обиколиха страната от Бургас до Ловеч и от Етополе до Любимец в търсене на отбор, с който да се слеят, но не видяха очевидната алтернатива по-близо. А екипите на ЖСК ЦСКАсе получиха изключително стилни. Стрелката е динамична, като сочи по-силния крак, главаили ръка на всеки футболист. За съжаление при доста от тях тя ще отсъства от екипа (ама не щото са като Дрогба, сещаш се). Спонсорите нямат нужда от обяснение, надявам се.

Обединението на отбори от толкова градове налага спецификата на екипите на Грейт уол, решени в разноцветни квадрати. Любопитен детайл, който не се вижда ясно на визуализацията, е, че фланелките могат да се използват като дъски за Не се сърди човече - чудна разтуха в по-скучните моменти на терена, за тактически разбор в съблекалните след мача или за подгряване на публиката преди него.

Фланелките на Черноморец Варна-Бургасизобразяват сини и бели вълни, в които се плиска логото, гащетата са в цвят "златни пясъци", а чорапите в бледото розово на блок с ваканционни апартаменти за руснаци допълват крайбрежния пейзаж-панорама.

За да аргументирам дорестия цвят и ресните по гащетата ма Ханас Парухще трябва да бръкна дълбоко в торбата с референциите - за Викторианските пионерина играта и оригиналите от Норт Американ Сокър Лийг. Едно е сигурно обаче - констанци няма да имат бъркане.

Одринските авиаторииграят в сиви като фюзелажа на МиГ-29 екипи, декорирани с логото на клуба и кокарда на българските ВВС. Калците ги правим сини, да не е монотонно като коментар на Делов.

Фланелките на отбораот Под уяне и Овча путкаса разделени на две - едната страна е отделена за плеядата служебни спонсори, другата отдава почит на географските открития, които синьо-белите (ще) правят в Европейските клубни турнири. А, щях да забравя - пожизнен треньор на отбора е Вили Вуцов и точка.

На пръв поглед изборът на камуфлаж, тип ловджийски за униформа на Сливовишки геройможе да се приеме нееднозначно. Причината обаче е прозаична - възстановителните тренировки се провеждат на пусия в Балкана - футболистите хем може да джаснат некое мезенце за вечерта, хем са подготвени да отблъснат фенове, търсещи им сметка за бездушната игра / забраната за внасяне на хладно оръжие на стадиона / ония двайсе лева, дето ги дадоха на вратаря да пусне гол второто полувреме.

За Пирински миньорвсичко е казано - чисто черно като свещения чернозем на KLETA MAJKA BALGARIQ плюс уширено лого за още повече респект.

Екипите на Македонска славаот 2013 г. са едно към едно с тези на славната Македония, спряна за титлата 70 години по-рано от фашисткия Левски.

Коронката е много важна, ще ти го потвърди всеки циганин с 12-годишна булка на пазара в градинката пред старзагорската гара, изобщо не питай Симеон II Бащинията. Затова коронките на биройциса изобилни и килнати хъшлашката.

Беломорцизатвърждават хипстърския си имидж с ретро, а.к.а. винтидж екипи с връзки на якичката, слим фит кройка и джобчета на ръкавите. Спонсор е 3M, като в "на 3 морета".

Оставаме в началото на 90-те, когато Славия играеше с фланелки на Дарби Каунти, а Тозиневероятен Бобимихайлов (без коса) беше докопал екипче на националния на Дания. Д(унав)е така или иначе под име ново, що да не е и под вънкашност чужда? Титулярен екип от Динамо (Москва), резервен от Динамо (Киев) и трети от Динамо (Минск) изглежда стабилно.

В името на компромиса за Ботомотивсе спирам на светло синьото от знамето на Пловдив* (а не от Марица; Марица не е светло синя, глупчо). За спонсор се колебаех леко между Пловдивския панаир и Каменица, но ми се струва, че единственото наистина важно производство в областта има предимство.

Липсата на каквито и да е традиции и история у Лудосветкагорицасе тушира с дразнещ дизайн в стила на Умбро от началото на 90-те.

Забавянето на постинга компенсирам с бонус от нови 4 отбора.

Металист Каварна. След смъртта на всички рок динозаври, готови да свирят в Каварна за без пари, стадионът в града може отново (отново?!) да стане дом на елитния спорт. Официалните екипи на метълистите са стари тениски на Флойд/Пърпъл/Мейдън, гащета - каквито има, чорапи - ако има.

Където има метъл, трябва да има и чалга. Димитровград Пайнърс играят във фланелки с леопардова щампа и ръкави на татуси, цайсите са си оригинални, но са зашити на якичката, има и качулка, която уви не се вижда. Гащетата са Армани, чорапите - бели, хавлиени.

Охрид Лайкърс с като Лейкърс (заради езерото, очевидно), но с правописна грешка. Това е първият в света отбор-меме, който се финансира от коментари в 9гаг и преведени руски демотиватори.

Въпреки името Драма е най-покъртително скучното от поредицата градчета в южното подножие на Родопите. Не би било същото обаче, ако клуб, кръстен Каква Поредна Футболна, се окаже в Ксанти, Комотини или Серес. На емблемата е самият Пепи Василев, леко стилизиран.

Малко сервизна информация, за да добиеш пълна картинка - всички, ама всички служебни лица от всички отбори под клетва, положена пред Конституционния съд, са задължени да носят патриотичен комплект.

И за финал (почти), ето я ъпдейтната футболна карта на Велика България.


* По-голяма част от този постинг е писана още в началото на годината, а за довършването на графичната част благодари на скорошната ми безработност. За този сезон и двете съставни на Ботомотив - Локо и Ботев избраха за резервни екипи в светло синьо и бяло, създавайки истински, при все с доста кофти тайминг, life-imitates-art случай (приятно ми е, българският Оскаруайлд).

П. С. Не знам как дузина от екипите, вдъхновили великобългарската колекция, са се озовали в този позорен списък. Нищо не разбират някои хора!

Архив: януари, февруари, март 2010

$
0
0
Началото на 2010 година, в чийто край се счупи всичко - твърде злободневно, дреболии, заяждане... не мисля, че бих отделил дори туит за повечето от нещата, на които съм обръщал внимание в блога тогава. Остават митничарските тенискии деня без интернет, псевдо си остават и българските медии.

Личните блогове са толкова 2009-а, а изключването на гугъловия рийдър ги доуби. Не чувствам, че имам недовършена работа тук.

Преди еврото: Гибралтарски паунд

$
0
0
Следващата валута в поредицата е... не, не е Украйна по един куп причини. Не е много вероятно, но поредната криза в отношенията между Испания и Великобритания по повод Гибралтар може да прехвърли Скалата в активите на Мариано Рахой. Казах, че е малко вероятно, ок? Успокой се.

Британският паунд замества реала в Гибралтар след Испано-американска война от 1898 г., а през 1927 г. задморската територия започва да печата собствени банкноти. За разлика от шотландския паунд обаче, гибралтарският, оказва се, не е законно платежно средство във Великобритания.

Актуалната емисияе от 2010 г., като подобно на предишните на аверса на всички номинали е изобразена кралица Елизабет II. На вниманието ти, да си сравняваш портретите на Лиз - петолирките от 1988 г., 1995 г. и настоящата. Всъщност, трите чудесно обобщават еволюцията в дизайна на банкноти в целия свят, не мислиш ли? А сега да преминем към по-любопитните реверси:

Започваме със средновековната мавританска крепост, която се извисява над града. Предвид разположението си Гибралтар е едно от последните места, които испанците отвоюват от арабите при Реконкистата - през 1462 г., а след Войната за Испанското наследство и Утрехтския договор от 1714 г. става британско владение.

Испанците не се примиряват и през следващите години правят 14 опита да отвоюват Скалата. Последният (засега) е известен като Голямата обсада - продължила 3 години и 7 месеца между 1779 и 1783 г., това е най-дългата обсада, на която британската армия устоява в историята си. Военните действия, ще се изненадаш, са част от Американска война за независимост. 10-те паунда изобразяват решителния момент, когато на 13. септември 1782 г. еннайсе кораба с 30 хиляди испански и френски моряка и още толкова на сушата с 86 оръдия нападат крепостта пред погледа на 80 хиляди зяпачи, кацнали на хълмовете от испанска страна. Е, провалят се. Ама друго си е да чакаш 2 часа за да минеш границата сега, а!

Историята от двадесетачката е още по-вълнуваща, макар и не на пръв поглед. Изобразява Виктори, но не цигарите, а корабът на адмирал Хорейшо Нелсън, с изпочупени мачти, влачен към брега от друг платноход и носещ мъртвото тяло на капитана, напъхано в каца бренди. Часове преди това, в Трафалгарската битка от 21. октомври 1805 г. лорд Нелсън смазва френската и испанска флота. Битката установява британска доминация по море, но има твърде малко значение за Наполеоновите войни, където французите бележат точка след точка срещу Третата коалиция (да не се бърка с Тройната), преди банкерската фамилия Ротшилд да сложи някое и друго кюлче злато на английска победа и да обърне резултата.

Стига толкова драма, време е за малко туристически забележителности. Слава Богу, оставаме в ниското и никакви крадливи маймуни няма да ни досаждат. Кейсмейтс е главният площад, традиционно ползван за развлечение - от публичните екзекуции, популярни през 19. век, до място, където местни и вносни, работещи в хазартния бизнес, пият, препиват и повръщат по кьошетата.

Кралският бастион (насочен към морето) е с ключова роля за изхода на Голямата обсада, но в момента е просто център за забавления.

Сега вече можеш да извадиш домашното винце и кьопоолуто и да си пожелаем до нови срещи!

Разни фотографи 31

$
0
0
За малко се връщаме към поредицата. Този път за (пред)последно.

ЗакариСнеленбъргър, ЦветаВидева, ЖанФилипЗи, Лий Лидейр, АлилеДара, Мариса Джой Педън, АлесандроАлберт, Марко Микиелето, Джанлука Фелини, Бруно Бурел, ДариоСастреМартинес, Клаус Пихлер, ИляГенкин, Кристина Гарсия Родеро, МурбоДаглдиян, ВладиславСпивак, ИлонаШевчишина, ЕгорКузмин, Хелминадия Джабур, АртуроПиса, Браянт Остин, Дарис Кахяди, Вероника Дурбакова, ЛуисОртис, КлаусЛайдорф, Валтер Хирш, ВиталийРаскалов, МохамедАлсултан, Луис Криспино, МариелаАмабили, Крис Арнейд, Раян Кени, Арне Свенсон, ШанталНедерзихт, Игор Билик, Алберто Гулиеми, ЕдуардоИскиердо, Фабиола Замора, ЕсенТунар, Тобиас Регел, РичардКалвар.

Стефан Милев, АнастасияЧернявски, ПьотрКолчин, Шарлек, Константин Сорокин, Варуньо Тонгди, МартинВиланд, Наталия Кушева, СатокиНагата, Винсент Петерс, Вегард Брейе, Уили Рицо, Майкъл Стивърсън, Марк Хом, Оуен Джеймс, КалогероКамалери, КаринаМилк, Лаутаро Гарсия, ГеоргиАндинов, Скот Аларио, Никола Де Луиджи, УркоСуая, БенГрийм, Луиза Прадо, Нич Ханс Макелрой, МатюДолс, Света Иделсон, Сурияпон Сриампай, Доминик Уолтър, Томас Прискорн, Коул Бараш, Фред Мейлан, СузанаСпонгберг, Франсоа Ротже, КшищофБоровко, ЖоржеЛепастьор, ФернандоЗанони, Джордан Свеке, Раул Дап, Емануеле Д'Анджело, ФедерикаСербарено. ИгорВоробей, ДъгласСуински, ВалдемарВийнхол.

Тимъти Арчибалд, МартаСтренг, Габриеле Галимберти, Давид Орнийос, МаркосРивас, КоаДо, още Тери О'Нийл, ЕлоаГате, Лора Барисонци, КлаудиоОливерио, ТайлърЮдал, ЕмануелРосарио, Езра Спъриър, Хайме Монфорт, ТимПайл, Даниеле Калпентрас, БенЦуй, ФьодорШмит, ФабрицияМилия, Шувей Лю, Питър Худжар, Манджари Шарма, Кирил Станоев, Йота Константиниду, Долтън Кембъл, СкайларЛийф, МасашиВакуи, АнастасияВолкова, РусланЯкубов, ЕкатеринаГригориева, ЙоргосМавропулос, АкихисаНакамура, Артур Белбо, АндреКертеш, РезоОзер, КсенияАлексеева, Марк-МеирПалукщ, ЛайзаМанделъп, НастасяДусапен, МирекГалагус, Киара Мадзоки, Андреас Бергман, Фернандо Десилис, ЖорисКиреджиан.

Влад Ефтение, Маркус Йенемарк, ШахидулАлам, Каръл Бекуит и Анджела Фишър, АлехандраКинтеро, Марко Главиано, Бела Боршоди, Марио Пучич, АравиндКришнасвами, Фернанда Рапа, СергейЛитовкин, ДмитрийЕлизаров, ДамиенМон, ТристанБийдън, Ана Мак, ЕфлинЧенг, ТатянаПутятина, БенджаминМалек, ЮлианКраковяк, ДачианГроза, Хорватиу Сава, Лорена Моран, Михаил Параходов, Томи ЧейсЛукас, ТристанБийдън, ЮриБрут, ОливиеМашадо, още СергейРогов, Даниел Мърта, Бахар Дениз Ериш, Даниел Ернст, АтитПарауонгмета, Кристиан Уиткин, Давиде Падован, ЛеонаСноу, Джейми Нелсън, ЛеонтиндеСтрадивариус, Кейлин Молчън, ЧарлиБроуфи, Рони Ривър, ИринаКолесникова, Изабела Розендал.

РоландАндрашФлинта, Тамаш Дежо, СабинаТабакович, Стан Малиновски, ДейвидБърдсонг, Аня ГеаСладич, Марта КаролинаВасик, АлександрПадежов, СкотЛеон, ТомЛейн, Зейнеп, Алваро Мари-Томпсън, тъмблърът на Мерлин Бронкс, Алекс Уесли, Оскар Сапирайн, Коуди Айхълбъргър, Андрю Миксис, Мишел Бресан, Роберт Гришек, КарменПалермо, СергейБетц, Томас Бургграф, АлесандраДжеревини, ЛусианоИнсуа, ДаниаШихаб, АнетеПершон, СтивМакей, Хасан Рихтер, Ана иМарек, Паскуале МарияСалерно, Скот Бърнс, Карина Лидия, МатьоСезар, Констанс и Ерик, АнастасияЕгонян, Дейвид Брийн, ЛолитаШарун, ДжимиО'Донъл, още ВикторСкоробогатов, Ноа Верхофстад, Хироюки Огура, ВикиКинг, СтаниславКучерявенко, ЛинаРуденко.

ГавинГлейв, НуноМота, ДейвидГътенфелдър, Емануеле Касина, АлександраВ., ТомазоСпига, Лорън Ланкастър, ДжениБроу, ЩефенБьотхер, Ейприл Масиборка, Дейвид Уайл, ТундейМена, Каръл Джеръмс, Крейг СтюартАйзенбърг, Федерико Нардели, Юме Сиан, Самуел Естевес, БрайсПортолано, ДенисГорячев, АндрюКъртис, Коуди Уебър, Антонио Родригес, още ЮлияЧерних, Рикард Сунд, Томислав Доленец, АнатолийТатаренко, Рикардо Бандиера, Антъни Уолъс, Антонио Андраде, ОдаКарлсон, Клара Матами, Якоб Сьоман Свенсон, Аманда Калкоун, Делия Симонети, Лара Бакиега, Силвия Пива, К. А.Рубиани, ИгорКлепньов, Бент, КатринМендес, МачейТопорович.

Анели Ванденел, ЛариСълтан, ТамашХайду, КсенияСазанович, Наташа Горник, ощеАлисаВернер, БланкаГалиндо, Мат Бел, АлексейМалъйшев, Валдемар Загорски, Александер Косте, Патрик Кас, СевдаАлберс, ОлгаМарковска, ИвънЛейн, Алекса Абело, Хендрик Крьонерт, ЕмирЙозшахин, МихаелМагин, Шанън Мофит, Саша Хьохщетер, ПрабхуДос, МаринаЗефирина, РоджерРосел, Киара Еспозито, Моника Витовска, АрноЛажони, СергейБатурин, СашаХютенхайн, Рей Трахано, РейчълВели, Даниеле Роси, ВиталийСорокин, АдиХавус, ДаниелМартинес, Даниел Михалек, НикъласНойзнест, още Микаел Янсон, СергейАртов, Виктор Диа, КоудиКоб, софиянцитена Вихрен Георгиев.

Лусия Ереро, ДенисБудков, Еспен Расмусен, Марк Хънтър, Ричард Тъшман, Рене де Хан, КристофБусамба, Константинос Сотириадис, Алфонсо Алмендрос, ЛотъсДжоузефин, Влад Бирду, Естебан Гонзалес, Росарио Пулизи, Франк Уайт, Робинде Пуй, МартинЦурмюле, АннаАврамич, Дейвид Мейзъл, Жил-Мари Цимерман, Гжегож Пьондзих, Давид Жупанц, СтефаниАлвес, ЕлизаветаСмех, Максим Бабенко, Глеб Филатов, Херт Йостенс, ДжоГрабовски, Бъки Кошони, Греъм Алън, АндрейКорольов, ДмитрийЛошагин, Иймън Фарел, АлисияСавидж, Емануел Шоси, Лаура Сгери, СергейПопов, Джъстин Полки, ПолинаПолудкина, СергейПропиялои ощеРусланЛобанов.

Херберт Домбровски, Лариса Даре, Тамаш Халхош, Дан Мур, Рик Ромкес, МасимоАнкор, АнатолийТур, Сангйок Банг, Елена Монтимъро, Тереза Кин, КаралайнМакинтош, Родриго Випич, ЯрославДата, Аарън Макилрой, Джон Лоренцини, Роберта Дейвис, МатЛийфАндерсън, УилСтюард, Андерсон Зака, Диего Куфер, Люсил Канзава, Джей Моусън, ЕвгенийМалиев, Антонио ХосеКайе Плиего, БрендънПауъл, ДжонАгкайоли, Мартин Сингла, Тоно Стано, РадекХика, Бербер Тойнисен, ГейлКилкър, Крис Кларк, Род Росете, Мари-КлерМонтанари, още Павел Самохвалов, АлексКоролковас, БабакГемиан, Дийн Лейвъри, МорджинХейнър, ПетърШебеста, НиколасМакейра, още Каролина Патерностро, Маги Стебър, Джошуа Маккарън, ПиероТофано, БилиМънди.

СофиСтарзенски, Джеси Коска, МайкълБенатар, Манфреди Джоакини, Филип Раялс, Джени Боот, Ричард Ериксън, Джъстин Фризен, Сара Херманс, КатяКемниц, Арне Вален, ДжеймсС., АрисДжером, СамантаФигероа, Линда, МартинКовалик, Улф Фогелхамар, АндрейГнездилов, Роже Фрай, Гървин Пюз, Игор Клепньов, СтефаноБрунески, Леонор Валенте, Пиер Еван, още КристианИнгросо, Гуидо Джинебри, МайкълКруз, Мартин Мулдер, ЕйлаМей, Брет Джакман, НиколХил, Златимир Араклиев, Даниела Миденге, ДженифърАмо, Лойд Роузън, Матео Кораца, Паоло Сантамброджио, ЯнФилип Ернандес, Йованович, Робърт Бъркби, Наталия Ускова, МикаелРумиз, Адриан, Матилда Еберхард, АлексМакхоуми, Сара Маутоне, Максим Балестрос, БрейдънОлсън.

ОлесРоманюк, Джордж Стайнмец, Андреа Йестванг, ПетерКааден, Анемарайке ван Дримелен, Матю Портър, Джейсън Джеймс, Кристина Ноел, Джесика Тремп, Крис Клоуз, СтефаноДжирарди, Жизел Санфеличе, още Атило Д'Агостино, Александер Мехов, Рон Холдън, Елена Можарова, ЛидияЕстепа, Уилям Патрик Бътлър, Арно Нолен, Франческо Назардо, Тал Ревиво, ДжошСоскин, ХавиерАвила, Зак Стайнич, ДеянСтефанов, още Елена Ковальова, ЖолтМихалек, ЙонатанХокло, Коул Бараш, Хенк ван Каувенберг, Мариано Ренела, Светлана Кондратович, Антони Хуус, Хана Дейвис, МаркДоун, Петър Сойка, РаулВидор, Шон Розентал, ИгорТертъйшнъй, Юрген Ангелов, МайкълНго, ЛоикЛе Кюреи нефотографите.

Изчезналите първенства: ГДР

$
0
0
Оригиналният постинг се появи в Три корнипреди много време, но толкова си го харесвам, че реших да го препубликувам и тук.

Национални шампионати изчезват не само поради разпадане на държавата, в която се провеждат, но и поради сливането й с друга. С думи прости, поредицата за Изчезналите първенствапродължава с изненадващо като спасяване на Ники Михайлов четвърто, бонус издание, посветенo на Германската демократична република.

Както може би си забелязал, спортът е основно оръжие на пропагандата във всички тоталитарни държави, в това число и тези от бившия комунистически Източен блок в Европа, и за постигането на успехи не се жалят средства и усилия. И ако средствата и усилията в страни като СССР и НР България са били титанични, в ГДР те са били десетократно по-големи. За кратката си история Източна Германия участва в едва 17 зимни и летни олимпийски игри, но в класацията по медали за всички времена вече несъществуващатa държава продължава да заема 8. място! Успехите идват предимно в силови спортове като лека атлетика, плуване, спортна гимнастика, бягане с кънки, гребане, колоездене, което се дължи на уникалната програма за допинг в ГДР – със сигурност знаеш за гюлехвъргачката Хайди Кригер, която след години хормонален допинг в крайна сметка решава да смени пола си и сега е известна като Андреас Кригер.

В тази светлина футболът остава някак на заден план, но истината е, че източногерманците имат достатъчно успехи, повече от, примерно, да речем, България. Първенството на страната се провежда под името Оберлига в продължение на 41 години между 1949 и 1990. Второто ниво пък се нарича ГДР-Лига, което иде да рече, че на Изток са били светнати за брандинг номера с Премиършип, Чемпиъншип, Лига едно и т. н. много преди англичаните.

Най-много титли има Динамо Берлин – 10. Клубът възниква през 1954 г., когато на всички играчи на шампиона Динамо Дрезден им е казано веднага да хващат влака за столицата, където са посрещнати с шампанско Роткепхен, шпреевалдски кисели краставички и карти за двуседмична почивка на Златни пясъци. Динамо е ведомствен отбор на Народната полиция и Министерството на държавната сигурност, т. е. ЩАЗИ – нещо като нашенския Левски-Спартак, а председател е самият Ерих Милке. Въпреки това, в следващите 25 години отборът взима само няколко калъфки, за да се стигне до периода 1979 – 1988, когато става шампион 10 поредни пъти. След обединението на Германия клубът изпада в забвение, не на последно място, защото е недолюбван поради връзките си с репресивния апарат на ГДР.

Втори по спечелени първенства е споменатият вече Динамо Дрезден – саксонците някак оцеляват след изнендващия трансфер от 1954 г. и постигат повече от успехите си през 70-те. През 80-те пък за Дрезден играят футболисти като Матиас Замер и Улф Кирстен.

С 6 титли е Форвертс (на немски означава Напред) Берлин. Форвертс е основан в Лайпциг през 1951 г. като армейски клуб, а малко след това е преместен в столицата. Успехите му са предимно през 60-те, но през 1971 г. е наредено ново преместване – във Франкфурт на Одер, за да освободи, така, ако може, мястото в Берлин за любимия на другаря Милке Динамо. След обединението клубът се преименува на Виктория.

Карл Цайс Йена, Магдебург и Висмут имат по 3 титли. Въпреки само трите си спечелени шампионата, Йена е начело на вечната класация по сезони и точки в Оберлигата. Висмут се води от Карлмарксщат (днешен Кемниц), но всъщност си играе в близкото градче Ауе, откъдето всъщност избягва преместване в областния център по подобие на Форвертс и Динамо (явно партийните функционери са се вслушвали в народа понякога), а сега се казва Ерцгебирге Ауе.

През 1974 г. Магдебург печели Купата на носителите на купи. По пътя си отстранява последователно НАК Бреда, Баник Острава, Берое (на четвъртфинал с 2:0 и 1:1, в предишния кръг старозагорци са били Атлетик Билбао) и Спортинг Лисабон. На финала пред едва 4600 зрители в Ротердам (познай, дали на феновете от ГДР е било разрешено да пътуват) Магдебург бие Милан с 2:0 – автогол на Ланци и попадение на Волфганг Зегуин. През 1981 г. Йена губи финала в същия турнир от Динамо Тбилиси, като преди това отстранява Рома, Валенсия и Бенфика. През 1987 г. Локомотиве Лайпциг бие Гленторан, Рапид Виена, Сион и Бордо за да стигне до финала в Атина срещу Аякс, от който и пада с 0:1, като гола за холандците отбелязва някой си Марко ван Бастен.

Първият мач на националния отбор на ГДР, който кой знае защо играе традиционно в синьо, е срещу Полша през 1952 г. (загуба с 3:0), а последният – на 12 септември 1990 в Брюксел срещу Белгия (победа с 2:0). За първи и единствен път ГДР се класира за Световно първенство през 1974 г. Предварителната група е истинско изпитание за ръководителите на “демократичната република” от чисто идеологически съображения. След победа с 2:0 срещу Австралия, източногерманците трябва да играят на Олимпийския стадион в Западен Берлин с Чили (в Чили властва Пиночет, а националният отбор се класира, след като Съветският съюз бойкотира квалификационния бараж) – мачът завършва 1:1. В третата среща обаче за пръв (и в крайна сметка отново единствен) път един срещу друг застават отборите на Западна и Източна Германия. Пред 60 хиляди в Хамбург с 1:0 изненадващо печели ГДР, а автор на легендарния гол е Юрген Шпарвасер. Във втората фаза на турнира източногерманците падат от Бразилия и Холандия и правят равен с Аржентина. Шампион, както знаеш, става Германската федерална република.

ФРГ става шампион и през 1990 г. – в състава са единствено западногерманци, тъй като националният на ГДР все още съществува. Планиран е мач между двата отбора, с който трябва да бъде отпразнувано обединението, но той така и не се провежда от съображения за сигурност. Обединен германски отбор участва едва в квалификациите за Евро 1992 с бившите източногермански национали Матиас Замер, Томас Дол, Андреас Том и Улф Кирстен.

През сезон 1990/91 се провежда първенство на Североизточния футболен съюз, чиято цел на практика е да определи кои източни отбори ще се класират в обединената Бундеслига (Ханза Росток и Динамо Дрезден), кои ще отидат във Втора (класираните между 3. и 8. място) и кои (местата от 9. до 14.) – по-надолу.

След обединението единствено Ханза и Енерги Котбус от всички източни отбори се представят що-годе добре, движейки се нагоре-надолу между Първа и Втора Бундеслига. А Росток и Котбус всъщност нямат каквито и да е успехи от ГДР времената. Всички, ама всички по-известни отбори се сриват до регионалните аматьорски лиги и понастоящем проблемите им се свеждат до това, как да вържат бюджета и как да се справят с крайнодесните си фенове. Добре, че преди няколко години Германският футболен съюз създаде Трета Бундеслига, че да могат някои от тях да се хвалят, че играят профи футбол. Нещо като отборите от нашата Арефеге.

Стареенето на пластмасата

$
0
0
Шест еднакви сини ризи, три еднакви черни суичъра, никой няма да забележи, никой няма значение.

Прегъвам лист хартия на две. Отдясно пиша имената на тези, които съм предавал, отляво - на тези, които са предали мен. Кратка биография за наивници, световен стандарт.

Кръвта от дланта ми потича по-силно. Няма страх, няма гняв, само умора. Откъсвам кухненска хартия и я увивам около ръката си. Лягам на дивана и оставям умората да победи.

Ще се събудя в 6 часа от поредния кошмар, ще сменя превръзката от полепнала хартия с нова и ще тръгна към офиса.

Шест еднакви сини ризи, три еднакви черни суичъра, никой няма да забележи.

Септември 2013

Мраз

Лого ревю: Музейко, Българската коледа, Варщайнер, Фликр

$
0
0
Логото на Българската Коледа не е ново, всъщност е на точно 1 година, но предвид сезонния характер на кампанията, стана по-видимо едва наскоро. Което всъщност е и причината да не харесвам самата Българска Коледа - защото най-много от всички подобни институционализира благотворителността по празници - когато децата в домовете буквално се посират от ядене на шоколади, а през останалото време на годината ходят опърпани и гладни. Но, както и да е, логото е чудесно, при все че и от самолет се вижда, че е правено от плакатист. Цветовете, ръкавичките-сърца, разкривения по детски надпис... палци горе.

Въпреки известните резерви към името, Музейкое всичко, което един музей трябва да бъде - забавен, интерактивен, в атрактивна сграда. И логото се е получило - в свежи цветове, обединяващо елементи от дизайна на самия музей и същевременно служещо за талисман. Можеше и без американското знаме, но явно е било изискване.

И един малко по-особен случай. Варщайнер е не особено хубава немска бира, една от промените в етикета ѝобаче е знакова. Дългото ес - ſпроизлиза от древноримско ръкописно начертаниеи се установява като стандарт за изписване на малката буква S, когато през 8. век започва да се прави разлика между двата регистъра. През 19. век постепенно е замененo от s, като оцелява предимно в някои немски готически шрифтове, както и в лигатурата ß. Причината вероятно е в лесното бъркане с f, особено когато ſ се изписва с малка чертичка надясно в средата. Явно и на германците е писнало да ги наричат Варфтайнер в чужбина са решили да жертват красивата буква. Жалко.

През последните месеци Фликр се промени много - някои неща се подобриха, други - не чак толкова. Промяната в логото не се вижда на сайта, където то е в негативен вариант, но е факт. Към характерните за Фликр синьо и розово е добавено яхуйското лилаво. И се е получило ужасно.

Разни 107

$
0
0
Здравей и наздраве, кликай бързо, че няма време.

Започвам разните с един сайт, на който логата на отборите по американски футбол (онова с яйцевидната топка) от НФЛ биват редизайннати като емблеми на отбори по истински футбол, при това в 4 стила -английски, немски, италиански и испански. Проектът е в развитие, така че проверявай за нови от време на време. Световното в Бразилия явно оказва влияние, защото още един американец, Марк Уилис създава графични идентичности за всеки от 32-та финалиста, използвайки щит с кръг и звезда като реквизити, плюс по един характерен за нацията елемент. И, странно, му се получава не зле.

Тениските, гумичките на моливите, водните пистолети, фунийките за сладолед, бучките захар, всички те и още десетки ежедневни предмети са измислени от някого и благодарение на Ню Йорк Таймс може да разбереш от кого.

Какви неща правят хората, докато аз те мъча с Преди еврото - Аслан Малик превръща преобразява Ким Ир Сен от севернокорейския вон в комикс злодеи, а Паоло Курсио превръща центовете в произведения на изкуството. За десерт - Дядо Коледавърху доларови банкноти от 19. век.

Еволюцията понякога греши, но дори когато греши, е права. Иначе как щяхме да имаме вкусно авокадоза гуакамоле?

Още неща, за които сме се заблуждавали - няма такова нещо като розова светлинаи жълти обекти, които не са жълти. Научно доказано.

Процес чрез биткае реална съдебна практика, разпространена в германското средновековно право, а не измислица в Игра на тронове, както си мислеше. Има няколко интересни случая, в т. ч. когато срещу мъж се изправи жена, първият да е заровен до кръста. Ти да видиш.

За да не кажеш, че съм занемарил илюстраторите, ето ти един куп:

Плашещо добрите Михаел Хакери Менце Квинт, призрачната Йойо"Оризовият труп", Лесли Барнс, Джун Кумаори, който е японец, но в работите му има толкова усещане за България, не знам как и защо, Мистър Перука, Хорхе Лауертаи АнджелоТрофа, които правят футбола по-красив, литографския стил на ДъгласСмит, Сабрина Е.и Ева Давмандас, две потайни момичета, особено в сравнение с почти селебритито Моли Крабапъл, Ерик Фен, МикелеМорики, Диего Мармолехоот Барселона, МиркоРастич, Симон Прадесот Саарбрюкен, РафаелПерейра, съвременните приказки на Рейчъл Уайз, Дженифър Мадън, Оскар Делмар, Анинда Саскияи накрая, разбира се, Джема Корел.

Само за гийкове: изберете си - блог за всичко около Легоили сайт за карти за игра, най-вече класически.

Мулти култи картатае резултат от една чудесна инициатива, целяща да представи чуждоземски заведения и магазини в София. Засега са малко, но уви, картинката тук е постна.

Та като съм тръгнал да хваля, АртЕправят най-хубавите и прекрасни неща за дома. И са нашенци.

Ако някои от най-известните снимки в историята бяха селфита, щяха да изглеждат така. Да, селфитата развалят всичко.

Аналогичният (и малко по-забавен) проект на Джей Смит, който представих преди 2 години, е леко зациклил. За сметка на това а Акселератора са свършили чиста работа по редизайна и унифицирането на щатските флагове.

Пикобру вече нямат нужда от нас, аз обаче имам нужда от Пикобру, автоматизирана система за домашно варене на бира - началният капитал е събран 3 и половина пъти в Кикстартър и първите машинки се очакват лятото. За случая Джей Брукс удобно е подбрал няколко полезни графики - 60 вида бира, подредени по вид, алкохолно съдържание, горчивина, цвят и гид за хмеловете. Междувременно пивоварните в САЩ са се увеличили до над 2500, най-вече заради бума на крафт бирите, Германия пък изживява микро криза. Ето и няколко тенденции за 2014 г. от Англия, докато ние в България си имаме едва 150-годишна историяна пивоварството. В този контекст, но без пряка връзка може да разгледаш всички трапистки манастирипо света (трапистите традиционно правят страхотна бира).

Нейт Хилможе да не е фотограф, какъвто го изкараха покрай проектаму с "шаловете", но, както казва името на сайта му, със сигурност е смахнат. В добрия смисъл на думата, разбира се.

Швейцарски хумор означава да пуснеш годишния отчет на огромна компанияизцяло на диалект и украсен с подигравателни гербове на кантоните.

Българският цар Симеон, едно от 20-те платна в малко познатия у нас цикъл Славянски епосна чешкия ар нуво художник Алфонс Муха, иначе известен с рекламните си плакати и литографии.

Както си разцъкваш KLETA MAJKA BALGARIQ, наскоро сдобила се и със съответното разширениес преводач на клет език, можеш ли да се сетиш за още от т. нар. национални персонификации? Уикипедия идва на помощ.

Уикипедия е и най-добрия ти приятел, когато искаш (или по скоро аз искам да ти) да си припомниш няколко култа от недалечното минало. Да научиш например, че родителите на Луи дьо Фюнесбягат във Франция от Севиля, където не им разрешавали да се оженят. До 40-те години Луи си изкарва прехраната като джаз пианист в Париж и едва се навива да се пробва в киното и театъра, насърчен от съпругата си, племенница на великия Ги дьо Мопасан, а ролите му като полицая от Сен Тропе остават почти непознати в англоезичния свят, за сметка на звездния статус във Франция и Източна Европа.

Подобен статус споделя и комикс кучето Пиф, при това съвсем неслучайно. Пиф се появява за пръв път във вестника на френската комунистическа партия Юманите, а едноименното списание (с играчка), популярно, при все това традиционно дефицитно в България, първоначално също се издава от комунистическата партия.

Разбира се, Уикипедия може и да се слуша. Но няма да научиш нищо.

Предполагал си си някога колко голяма е метъл музиката в Африка? Че изобщо има? Е, има.

Не един път съм заявявал тук симпатиите си към иначе недолюбваните от кич-естетите брутализъм и модернизъм. Нерадостната перспектива пред един от символите на модернизма в Чикаго, Прентис Уиминс Хоспитал обаче може да събуди архитектурните среди в САЩи да опази други сгради в този стил от разрушаване. Подобна съдба очаква кулата Накагин на другия край на света - в Токио. Построената през 1972 г. Накагинсе състои от два "скелета", на които се закачат независими една от друга стаи-капсули, и е ултимативният представител на течението метаболизъм. Разходи се измеждувременно опустелите капсули - красиво е, нали?

Хайде и два архитектурно-типографски линка: близо двувековната картинна азбукана Антонио Базоли и архибуката на Федерико Бабина, в която по букви се отдава почит на някои от най-великите архитекти в историята (много от тях, иронично, са именно модернисти).

Лайв Лаундж на Би Би Си Радио 1винаги може да ти върне вярата в съвременната музика. Оглеждай се за някои от най-невероятните кавъри, които не можеш да си представиш.

Хей, кой каза, че уеб дизайнъте сложна работа?

Понякога старите рекламни надписи върху сградите не си отиват завинаги, а оставатс призрачна красота.

Забавление с обувки. Ама истинско, не такова, където те мъкнат по магазините и му викат шопинг. 12 любовници = 12 странни обувки.

Лондон през 1927 vs. Лондон през 2013 - най-странно е как някои неща изобщо не са се променили.

Аз [сърце]

Виж, да се направи добра метро и каквато и да е транспортна схема не е лесна работа. Пък според МИТ номерът е просто да премрежиш очи и да провериш.

Пак там са създали Обсерваторията - богата база от данни и визуализации за сложността на международните икономически отношения.

И още няколко (много!) инфографики: карта на света с всички самолети, които са във въздухав момента, видовете баклава и халва, супергащите на супергероите, най-популярните момичешки именапо щат за последните 60 години, 0.3% от населението са бежанци (макар да имам известни съмнение относно коректността на данните за България, уж от ООН - по 5-6 хиляди българи за всяка от последните 10 години, а Голямата екскурзия от 1989 г. не е отразена), най-сниманите местапо света, последните вечери на известните (преди да умрат, сещаш се), 66 вида сиренеи как да ги отличаваш (щото баба ти 66 вида сирене е яла, да), които обаче са нищо с 350-те вида зомбита, светът според Уошингтън Поуст в 40 +40 карти.

Изобщо, какви ли неща не се намират онлайн - ето ти 78 напълно оригинални сценарияна холивудски филми за свободен даунлоуд. Ето ти ги и локациите, на които са сниманинад 2000 филма от последните 100 години.

Как "правят" животните на различни езициот Джеймс Чапман.

И докато сме на темата - вероятно (във фейса) си попадал на поне една от онези ярки карти, изобразяващи един вид семействата, който дадени думи образуват на различни европейски езици (например краставица, портокал , бира). Ето ти колекция от цели 9, макар авторът да си остава загадка за мен.

Ехо, ето тук съм. Ако често затриваните вещи можеха да говорят. Ама не могат, затова бързо се снабди с това.

Тъжно е как Афганистан, сравнително модерна и спокойна страна през 60-те, се превърна в това днес.

Ако не модата, тези хора са превъртели дъгата - и всичко по и околотях е в един цвят.

1 милион изображения от Британската библиотекавъв Фликр.

Добре, добре, едва ли от тук ще научиш за Голямата стена с вагини, но пък хей, ако си жена, може да станеш българската представителка в Голямата световна стена с вагини. Това е то голямото изкуство.

Архив: април, май, юни 2010

$
0
0
В произволни два месеца от 2009 г. има повече постинги от цялата минала година. И това е нормално. 4 годиниоткрасиватаВаленсия (въпреки фалстарта), от Туитър Световното (ето, че идва ново), от публикуванетона мой текст във вече несъществуващо списание, от разходката из плевенските руиниот късния соц (които междувременно се сдобиха с различна съдба). A сега ще има още фотографи, още банкноти, още лога и пак отначало.

Когато свастиката се вееше над Уайт Харт Лейн

$
0
0
Ако заглавието не е привлякло вниманието ти, то вероятно не си сред феновете на английския футбол. Сред тях (нас) Тотнъм Хотспър е известен като еврейски отбор, а въпросната случка с куриозна историческа стойност датира от 1935 г.

По онова време Англия, как иначе, е водеща футболна сила, но Футболната асоциация бойкотира ФИФА и не участва в първите три Световни първенства. За което сигурно съжалява и до сега - първото участие, на Бразилия 1950 се запомня с унизителна загуба от САЩ и отпадане в групите, а единствената официална титла на британците идва в домакинския шампионат от 1966 г. Немците пък са далеч от настоящия си статут на машина за победи, но спортът вече е станал държавна политика на Третия райх. Само година по-късно Олимпиадата в Берлин се превръща в триумф на нацистката пропаганда (златните медали на Джеси Оуенс не са нищо повече капка катран в кацата с мед).

Против провеждането на уговорения за 5. декември 1935 г.приятелски мач се обявяват редица синдикални и еврейски организации във Великобритания, изтъквайки смазването на профсъюзите и засилващите се репресии срещу еврейското население в Нацистка Германия. Вътрешният министър Джон Саймън обаче обявява, че не смята да се бърка в работите на независимата Футболна асоциация и че е в традициите на страната да не смесва политиката и спорта. И все пак най-голямо недоумение предизвиква изборът на стадион Уайт Харт Лейн за провеждане на срещата.

Хотспър Футбол Клуб е основан през 1882 г. от ученици, посещаващи часове в църквата Вси Светии в Тотнъм. Отборът започва да играе домакинските си мачове на мястото на бивш разсадник в близост до улица Уайт Харт Лейн през 1899 г., поканен от предприемчив собственик на пъб, който преценява, че феновете ще повлияят добре на оборота. Успехите през 20-те години позволяват стадионът да се разшири и, въпреки че през 30-те Спърс вече кретат във Втора дивизия, капацитетът му достига 60 хиляди. Дотук нищо еврейско, нали? В началото на века повечето евреи обитават кварталите Уайтчапъл и Спиталфийлдс в традиционното лондонско гето Ийст Енд (преди тях там се настаняват френските хугеноти, после ирландците, а сега, след неслучилото се цунами от българи, преобладават пакистанците). Бърз поглед върху картата на града показва, че най-близо е стадионът на Уест Хем Ъптън Парк. И тук идва дребната, но решителна подробност, че в свещения шабат, когато се играят повечето футболни срещи, е забранено не просто да се работи, но и да се ползва транспорт с двигател с вътрешно горене, за теглени от коне омнибуси да не говорим. За сметка на това, електрическият трамвай, спиращ по случайност току пред вратите на Уайт Харт Лейн, е джъст ол райт според Йехова. Така през 30-те един от всеки три фена на Тотнъм е с еврейски произход, честна дума.

И така, една хубава декемврийска сутрин 10 хиляди чистокръвни германци се изсипали с автобуси в Лондон (познато, а?), настоявайки зофорт да разгледат забележителностите. Изненадващо или не, посрещането било изключително дружелюбно, а в ролята на екскурзоводи на немски се изявявали евреи, избягали от нацисткия терор съвсем неотдавна. Швабите цъкали доволно с език "Я, я, зер шьон. Вир комен бещимт нох айнмал видер, абер мит дем флугцойг!". Абе културна работа. Единственият, така да се каже, инцидент бил, когато фен на Тотнъм се покатерил на пилона над централната трибуна на стадиона и свалил германския флаг (тук бих се впуснал в историята на последния в предвоенния период, но ще ти го спестя). Бобитата, онези английски полицаи със смешните шапки, обаче набарали смелчагата, лепнали му глоба от няколко шилинга (тук ще ти спестя историята на британската парична система) и го пуснали по живо, по здраво. А за да съм абсолютно коректен към историята и заглавието, трябва да посоча, че знамената и на двете държави били вдигнати наполовина - във Великобритания бил обявен траур заради смъртта на принцеса Виктория (принцеса, принцеса, ама ритнала кралската камбана на 67 години).

Гостите имат честта да излязат пред 60-хилядната публика в титулярните си бяло-черни екипи. Любезните домакини, облекли резервните сини фланелки и бели гащета, все пак не отговарят на традиционния нацистки поздрав с изпъната напред дясна ръка. Още един любопитен факт от епохата - в периода пред Втората Световна националният отбор на Англия се води от комитет. Самият мач е твърде едностранен - нападателят на Мидълзбро Джордж Камсел вкарва по веднъж в двете полувремена, а легендарното ляво крило на Арсенал Клиф Бастин шибва още един гол за крайното 3:0. Като цяло обаче немците оставят добри впечатления с поведението си на терена. Особено на фона на италианците, които пристигат в Лондон точно година преди това с вирнати носове и самочувствието на прясно коронясани световни шампиони - онзи мач се запомня със счупени крака, носове и ръце и от двете страни и заслужено остава в историята като Битката за Хайбъри.

Това, уви, не е последният мач между британците и Нацистка Германия преди войната. През май 1938 г., 2 месеца след Аншлуса англичаните гостуватна Олимпийския стадион в Берлин. Нацитатаподгряват сериозно и над 400 хиляди души кандидатстват за 110 хиляди билета, очаквайки победа. От австрийския Вундертим за Германия играе само Ханс Песер (самите австрийци всъщност изобщо не са въодушевени от трансфера). Англия отново печели, този път с внушителното 6:3, но двубоят се запомня с това, че по настояване на посланика Невил Хендерсън, гостите са принудени да изпълнят нацисткия поздрав. Тъпо, да.

А сега обратно към другото разклонение на днешната история (в случай, че не си забелязал, досущ бразилски сериал те разхождам по две преплитащи се сюжетни линии). Евреите в Англия, къде доброволно, къде зорлем се интегрират по-добре, англицизират имената си, а конкретно във футбола дълги години са почти невидими - за едно добре възпитано еврейско момче било неприемливо да се занимава с ритнитопковщини и подобни глупости. Клубът Тотнъм Хотспър също като че ли затваря очи за една голяма група от феновете си. Което не означaва, че те не съществуват. За агитките на другите отбори те са yids, най-близкият превод на български май е чифути. Докато не решават да обърнат правилата на играта - през октомври 1978 г. Тотнъм играе в Манчестър със Сити и преди местните да почнат с обидите, гостуващите фенове запяват "Аз съм чифут и се гордея с това". Днес привържениците на Спърс наричат себе си Йид Бойси Йид Армибез значение дали са евреи, бледи англичани или мургави мулати. Че кафявата лоботомия е присъща не само за родните расатета и воленци обаче свидетелстват няколко инцидента през последната година - в Рим и Лион, дори по време на мач с Уест Хем, след който премиерът Дейвид Камерън трябваше да прави коментарпо малко странната тема, ок ли е феновете на Тотнъм да наричат сами себе си yids.

П. С. Ако се вгледаш в снимките, ще видиш до терена наредени буквите от английската азбука. Аз, разбира се, знам предназначението им (а те имат предназначение), но ти може да оставиш предположението си като коментар под постинга. Е, сещаш ли се?

Крайно време

$
0
0
Публикуването на този текст във време, в което кресливият национализъм и патриотарска реторика са не просто модни увлечения на малка група хора, а устойчив мейнстрийм в България, може да изглежда странно, но е важно. Поне за мен.

Когато преди години Време разделнобеше обявен за един от трите финалиста в кампанията Голямото четенена БНТ, изпитах ужас. Не защото някакво си телевизионно предаване може да ме уплаши, а защото би показало, че българското общество, и то четящата и вероятно по-интелигентна негова част, се уповава на къс комунистическа пропаганда. Романът на Антон Дончев все пак не спечели, остана втори, пред книги като Майстора и Маргаритаи Малкият принц.

Малко известен факт и недостатъчно дискутирана тема е това, че Възродителният процес от 80-те години, може би най-срамният момент в новата българска история, който много от нас смътно си спомнят, е едва последната от множество репресивни мерки спрямо българските граждани от турски произход и мюсюлманите в страната изобщо. По време на Балканската война над 200 хиляди помаци в Родопите са насилствено покръстени - в акцията участва т. нар. Покръстителна чета на Тане Николов и Мамин Колю, а години по-късно Светият Синод определя действията като "черно петно за светата ни църква". В края на 30-те и началото на 50-те години на миналия век държавата предприема две масирани кампании за насилствено изселване на етнически турци към "майката-родина". Поради една или друга причина след това БКП променя отношениетоси към мюсюлманите и решава да ги интегрира.

През 1963 г. Съюзът на българските писатели се обръща първо към Стефан Дичев, после към Андрей Гуляшки със задание да бъде написана книга за насилствената ислямизация на Родопите през 17. век. Историческата достоверност не е задължителна. А в нейно име трябва да се изтъкне, че приемането на исляма в региона е било плавен процес, като сведенията това да е ставало принудително са твърде оскъдни. И Дичев, и Гуляшки отказват. Младият Антон Дончев, тогава "още неизвестен автор", приема. Получава 75 лв. командировъчнина дребно, хваща сутрешния рейс за Пампорово и след около месец се пръква Време разделно, ултимативното описание на османските зверства в България. Книгата излиза точно навреме за първата вълна прекръствания - в началото на 60-те българомохамеданите са подложени на смяна на имената като част от политиката на премахване на "старите, вредни традиции в бита". Селяните от Рибново посрещатмилицията и армията, въоръжени с камъни и брадви, бунтове има и на други места в планината и партията временно дава на заден.

Едноименната екранизацията по романа тръгва по кината през 1987 г., случайно илинеслучайно в разгара на гореспоменатия Възродителен процес. Процес, при който властите смазват многохилядни протести, стотици са тикнати в затворите, десетки са убити и който завършва с Голямата екскурзия, при която над 300 хиляди са принудени да напуснат родината си.

Преди седмица Европейски институт Помак изготви доклад, в който между другото се изтъкват горните факти. Докладът можеш да прочетеш тук, но по-вероятно е да си дочул за него покрай ужилената реакция на СБП. Личните ми впечатления от досегашната дейност на въпросния институт и председателя му Ефрем Моллов ме карат да си мисля, че единствената му цел е да провокира, което обаче изобщо не означава, че в него има много истини. Или поне много повече, отколкото в бесния отговор на писателския съюз. "Нечистоплътно донесение", "поредната гавра" (поредната?, чак да ти стане жал за човека), "героичния епос", "красива сага", "хуманистичен патос"... не, сериозно?

Наивно е в огледалния свят на съвременна България, където Движението за права и свободи не защитава ничии права и свободи, а представлява мафиотска структура в най-чиста форма, докато уж националистическата партия Атака следва дословно реставраторската политика на Путинска Русия, да очаквам нормално отношение към историята. Наивни по един друг начин са предложенията за заместване на "турското робство" с "османско присъствие", просто защото и двата термина са неверни. А заместването на една крайност с друга е знак за глупост или демагогия.

На пръв поглед встрани от темата, но всъщност друг аспект на проблема - в първолашкия учебник на Ема например (както и вероятно и в моя, и в твоя) уверено се твърди, че кирилицата е дело на Кирил и Методий. Което е пълна измислица и никога не е било част от историята. Вместо това родното образование я мултиплицира и днес всеки българин знае, че братята са създали "нашата азбука"...

Докато пишех всичко това, няколкостотин хулигана вилняха в центъра на Пловдив и потрошиха Джумая джамия. Щото така искат. В абсолютно същото време в София скандал с агитацията на "майчин език" провали заседание на Народното събрание. Българският етнически модел все повече изглежда като празна тенекиена кофа, по която всеки може да бие с тоягата, когато му изнася.

И не е ли крайно време да спрем да бъркаме пропагандата с история? Поне.

Кратка история на Сочи

$
0
0
Случи се така, че в седмицата на откриването на Олимпиадата пътувах и нямаше как да не отразя нюанса в начина, по който медиите в България и англоезичните такива насочват вниманието към Сочи. Разбира се, и в двете присъстват колосалните инвестиции в инфраструктурни проекти, целящи да превърнат град със субтропичен климат в столица на зимните спортове, и битовите неуредици на първите гости в недовършените хотели. В търсене на източна екзотика обаче чуждите медии се обръщат към историята на региона - сюжет, който тотално липсва в българския поглед натам, дали заради вродената несъвместимост на други теми в главите на родните спортни журналисти, дали заради спуснатата опорна точка за нова вечна дружба с матушка Русия. А историята е не само любопитна сама по себе си, но и по странен начин повтаря и обяснява последвали и последващи събития. Историята на Черкезкия геноцид - 50 години преди Арменския от другата страна на границата, 70 години преди първите изселвания на български турции сталинските репресии, 80 години преди Холокоста, 150 години преди днес.

Черкезите, заедно с абхазците, чеченците, ингушите, осетинците, абазините, аварците, андийците, балкарите, ногайците са част от пъстрата палитра народи, населяващи Северен Кавказ от векове. Етнонимът черкезие с тюркски произход и не е съвсем коректен - основната етническа група нарича себе си адиги (делящи се освен това на 12 племена), към черкезите се числят и кабардинците, шапсугите, бесленеевцитеи убъхите. Повечето от тях са сунити, но се спазва и традиционното местно вярване хабзе, езикът им, или по-точно езиците им, принадлежат към абхазо-адигейската група и, грубо казано, не приличат на никой друг. Въобще, сложно е. Важното е, че през 18. век кавказките държавички образуват нещо като буфер между Русия на север и Османската империя и Персия на юг, а Черкезия, с излаза си на Черно море, е особено апетитна за руснаците.

С името Кавказка войнасе наричат поредица от военни действия, водени с различна интензивност в периода 1817 - 1864 г. В началото на века на Русия са се подчинили царство Картли-Кахетия (т.е. Грузия) и няколко азерски ханства, империята води две войни с Персия, освен това районът е арена и на бойни действия от множеството конфликти с Турция. На фона на всичко това няколко планински племена в Северен Кавказ, обединени в Кавказки имамат, отказват да се преклонят пред царя. Не желая да изпадам в изброяване на битки и броене на жертви - самата продължителност на войната е показателна за ожесточеносттай. След пленяването на лидера на планинците имам Шамил при Гуниб през 1859 г. съпротивата им е пречупена.

Е, сигурно се досещаш какво следва - всички знаем как сибирската империя решава проблемите си. На прясно изпечения военен министър Дмитрий Милютин му хрумва идея, по-бляскава от косите на Василиса Прекрасна, огрявани от сутрешното слънце над Ладожкото езеро - да разчисти Кавказ от проблемните планинци. Цар Александър II (същият - "Освободител", ама не заради България, а заради крепостничеството) одобрява. Милютин предоставя избор на черкезите - а) да бъдат изтребени, бе) да бъдат изтребени, це) да се ометат или де) "порода дългокосмести китайски котки". Адигите се обаждат на приятел, ползват 50 на 50 и помощ от публиката и в крайна сметка почти единодушно избират пътя. Шегувам се - никой не им дава да избират, много ясно. Още преди да са инстаграмнали последния си обяд на родна земя, биват качени на всичко, което вероятно може да плава, и засилени към турския бряг.

600 000. Шестстотин хиляди черкези измират по време на така нареченото мухаджирство - удавени в потънали препълнени кораби, умрели от обезводняване, глад, епидемии, убити... Убъхите, които населяват точно района около Сочи, на практика изчезват. "По пътя станахме свидетели на умопомрачителни гледки - трупове на жени, деца, възрастни хора, разкъсани на парчета и полузиядени от кучета; изселници, измършавели от глад и болести, твърде слаби за да движат краката си, се строполяват от изтощение и стават плячка на кучетата", описва преживяното руски войник. Николай Евдокимов, генералът отговарящ за операцията, се сърди на граф Сумароков за постоянните напомняния да се погрижи за "замръзналите трупове, които покриват пътищата".

В Истанбул бива сформирана специална комисия, отговаряща за преселението - бежанците, които се добират до Мала Азия, няколкостотин хиляди, първоначално биват настанявани в лагери, а после разселвани из всичките краища на Османската империя, в това число Балканите. През 1870 г. Северен Кавказ е дом на не повече от 10% от черкезкото население отпреди войната. В Българияадигите не се адаптират добре, мнозина се отдават на грабежи. Верни поданици на султана, участват и в башибозушките отряди, потушили Априлското въстание. Смята се дори, че Христо Ботев е убит от черкезина Джамбулет.

Днес в Кавказ адигите и най-вече споменът за тях живеят в имената на няколко административни области, местности и реки. Самият Сочи е кръстен на река Шъаче, други, всъщност по-дълги реки, които минават през града, са Шахе и Мзимта. 21. май е денят, в който се отбелязва Черкезкия геноцид. А Олимпиадата? "Ще се пързаляте върху масови гробове", това предупреждениеотправя организацията на черкезите в Америка преди няколко години.

Масови гробове.
Viewing all 164 articles
Browse latest View live